Vilka härliga dagar vi har haft, det har gått i rasande tempo. Vädret är ju makalöst och vi har hunnit med både spontant sköna kvällsutflykter, morsdag firande, och så lite vanlig vardag med allt det innebär ?
Fredrik tjuvstartade morsdag firandet redan i fredags då han dök upp med denna ljuvliga bukett efter jobbet. Lika strålande vacker kreation som vanligt. Buketten daltas det nu med ungefär som med små barn. Jag hoppas att det ska resultera i att jag får ha den länge ❤️
Helgen avnjöts på absolut bästa tänkbara sätt, hemma tillsammans i strålande väder ☀️
Och så självklart min bättre hälft vid grillen i dagarna tre ❤️
Söndagen innehöll dessutom en extra smakresa utan dess like när Fredrik gick loss med en tre rätters meny från grillen. Det var makalösa rätter han presenterade. Det var ingen som var hungrig efter det kalaset. Det gick inte ens att muta junior med chips ? vilket annars alltid fungerar då lättare uppgifter ska utföras ?
Förrätt
Polarbrödschips med chili och vitlöksmarinerade räkor och guccamole
Varmrätt
Grillad potatis med pinjenötter och lax i folie med salami, chèvre och färsk basilika
Efterrätten har jag bett om att få spara på för efter den här kanon middagen fanns det verkligen inte mera plats kvar. Förutom ett glas champagne ?
Junior avslutade ju förra veckan med två dagar genom förkyld så i måndags var det en super taggad kille som vaknade tidigt för att det äntligen var skoldag ❤️ härligt att se honom så motiverad varje morgon när det är dags för skola. Undra hur man får honom lika motiverad med läxorna ?